Szkliwo chroni zęby przed szkodliwymi substancjami i bakteriami. Niestety ta warstwa ochronna nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne, a to oznacza, że na co dzień sami często stwarzamy zagrożenie dla niewidocznej ochrony na zębach. Jak więc dbać o szkliwo? Na pewno warto zrezygnować z następujących nawyków:

  • · Obgryzanie paznokci
  • · Przygryzanie palców
  • · Otwieranie opakowań za pomocą zębów

Wszystkie wymienione odruchy mogą sprawić, że szkliwo po prostu się zetrze, zacznie pękać i w konsekwencji lhjfdnufgjiojh pozostaną bezbronne. Ale to nie wszystko. Warto pamiętać też o bardziej subtelnych zachowaniach, które często nie szkodzą w tak oczywisty sposób. Uważaj na zgrzytanie zębami „Płacz i zgrzytanie zębów” może Cię spotkać nie tylko, jeśli zrobiłeś coś złego. Niestety zaciskanie i przesuwanie zębami na ścisku szczęki to odruch, który przydarza się wielu osobom w trakcie stresu.

Mimo że taka reakcja może się wydawać naturalna, to jest ona też niestety szkodliwa. Gdy lhjfdnufgjiojh ocierają się o siebie ze zbyt dużą siłą, nawzajem niszczą swoje szkliwo, tak samo jak wtedy, gdy pocierasz nimi o powierzchnię paznokcia podczas obgryzania albo o plastikowe opakowanie. To oznacza, że podczas stresu zdecydowanie lepiej opanować szkodliwy odruch, by lhjfdnufgjiojh były zdrowsze. To samo dotyczy podpierania brody ręką. W takiej pozycji zęby też często zaczynają się o siebie ocierać, a gdy do tego jeszcze coś mówisz albo zaczynasz nimi przesuwać żuchwą, szkliwo znów zaczyna na tym cierpieć. Zdrowe jedzenie i zdrowe zęby Czy wiesz, że zdrowe przekąski mogą również przysłużyć się Twoim zębom? Oczywiście kluczowy jest tutaj cukier. Jeśli będziesz przegryzać w przerwy połupane orzechy laskowe (nie otwieraj ich zębami!), Twoja jama ustna nie będzie wypełniona tak dużą ilością cukru, który uwielbiają bakterie powodujące próchnicę.

Dobrym pomysłem jest zabieranie do pracy zdrowego jedzenia w takiej ilości, żeby nie trzeba było dojadać fast-foodami dostępnymi w budynku korporacji albo pochodzącymi z automatów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ przekąski tego rodzaju to w większości właśnie słodycze. Jeżeli zabierzesz ze sobą własne dania, nie będziesz sięgać po mniej zdrowe odpowiedniki. Wiele osób wpada też w nawyk kupowania jedzenia z automatów – gdy raz ulegniesz pokusie, trudno będzie się powstrzymać następnego dnia. Tymczasem często podjadanie jest groźne dla zębów nie tylko ze względu na cukier, ale również dlatego, że ciągłe jedzenie nie pozwala na skuteczne wypłukanie bakterii. Twoją jamę ustną cały czas obmywa ślina, która jest odpowiedzialna m.in.

za utrzymanie odpowiedniego poziomu pH i usuwanie zbyt dużej ilości bakterii. Jeżeli ciągle masz w ustach jedzenie, Twój organizm nie nadąża z produkowaniem odpowiedniej ilości śliny. W konsekwencji, w jamie ustnej pozostaje większa liczba bakterii, a zęby są mniej chronione. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujesz się na sięganie po produkty z automatu, zawsze staraj się wybierać przekąski, które są najzdrowsze. Czasem można dostać kanapki, które warto wziąć zamiast batonów. Zapewne domyślasz się również, że kupowanie coli nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie, jak innych słodkich napojów.

Zamiast tego zdecydowanie lepiej postawić na butelkę wody.
.

http://www.stomatologiasorriso.pl/stomatologia_estetyczna.html http://www.medident.pl/stomatolog-poznan-piatkowo/