W przypadku urazów i niektórych schorzeń leczenie wymaga unieruchomienia kończyny górnej na kilka tygodni. Aby przywrócić pełną sprawność ręki bądź barku, niezwykle ważna jest rehabilitacja, dzięki której stawy stopniowo będą zwiększać zakres ruchomości i odzyskają dawny zakres.

Brak sprawności kończyny górnej to przede wszystkim problem z wykonywaniem codziennych czynności takich jak podanie ręki przy przywitaniu, trzymanie kubka w dłoni czy ubranie się. Po zdjęciu gipsu zaleca się kąpiele w ciepłej wodzie oraz najprostszych ćwiczeń, takich jak ściskanie dłoni w pieść, prostowanie i zginanie palców oraz próby poruszania nadgarstkiem.

Warto także skontaktować się z rehabilitantem, który zaleci odpowiednie ćwiczenia, dzięki którym stopniowo sprawność kończyny górnej będzie wracać i pokaże w jaki sposób wykonywać je prawidłowo. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku pojawienia się bólu przy wykonywanym ćwiczeniu, należy przerwać ćwiczenie.

Istotne jest, aby nie przeforsować kończyny, dlatego też początkowo rehabilitacja powinna odbywać się kilka razy dziennie po kilka minut. Ponadto zaleca się zabiegi fizjoterapeutyczne.

Doskonałe działanie ma terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego – przynosi ukojenie w bólu, rozluźnia mięśnie oraz przyspiesza proces gojenia kości. Poza tym warto stosować krioterapię oraz elektroterapię.

Należy także pamiętać, że ważnym elementem rehabilitacji jest także ograniczenie wykonywania czynności mogących znacząco obciążyć stawy kończy górnej.

Centrum Medyczne Eskulap nietypowe wakacje wczasy oczyszczające dla wszystkich zapracowanych Medicast