Bardzo ciekawą maszyną, zaliczaną do grupy światowych gigantów, jest znajdujący się na terenie byłego NRD ruchomy taśmociąg. W momencie jego powstawania celem głównym działalności, jaką miał wykonywać było przetransportowywanie urobku kopalnianego w inne miejsce.

Ze względu na swoje parametry był i zresztą po dziś dzień jest bardzo imponujący. Niestety nie można oglądać tej ciekawostki w sposób łatwo dostępny, pomimo, iż lata swojej świetności ma już dawno za sobą, a stanowić by mógł niezłą atrakcję turystyczną regionu.

Taśmociąg o długości 502 metrów, wysokości 80 i ważący około 11000 ton, jest maszyną, która gdy porównamy jej parametry z, na przykład wieżą Eiffla, jest od niej dużo, dużo większy. Taśmociąg jest już na swoistej emeryturze a bilans jego działalności to raptem tylko 13 miesięcy pracy.

Po dziś dzień znajduje się w zamkniętej i nieeksploatowanej już niemieckiej kopalni o nazwie Klewittz – Nord, wydaje się, że jest to docelowe miejsce zakończenia wykonywanej przez niego działalności.

przyssawki do różnego zastosowania ssawki do szkła wynajem przyssawek do szkła energia dla warszawy veolia - ciepło systemowe www.tigrostik.pl