Niektóre ze schorzeń układu kostnego nie pociągają za sobą poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, nie stwarzają niebezpieczeństwa dla naszego życia ani nie uniemożliwiają codziennego funkcjonowania na przykład poprzez upośledzenie zdolności ruchowej. Każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że silne dolegliwości bólowe także mogą wpływać destrukcyjnie na psychikę i całe życie, nawet gdy nie wynika z nich bezpośrednie zagrożenie. Do takich przypadłości należy zapalenie stawu mostkowo-żebrowego, które jest na szczęście bardzo dobrze opisane przez współczesną medycynę.

Mowa o stanie zapalnym chrząstek żebrowych klatki piersiowej, którego konsekwencją jest ból w klatce piersiowej. Konkretnie mowa o zapaleniu miejsca styku żeber z mostkiem, które bywa określane jako staw żebrowo-mostkowy. Alternatywną nazwą dla tej dolegliwości jest zespół Tietzego.

Objawy są zawsze takie same – jest nim ból, który występuje w różnym natężeniu. Im silniejszy, tym w trudniejszym położeniu jest pacjent. Równocześnie lekarze nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną występowania zespołu.

Największe ryzyko wystąpienia zapalenia dotyczy kobiet, a także ogółu osób po 40. roku życia. Do czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo diagnozy zalicza się: wykonywanie niektórych form pracy fizycznej, alergię i kontakt z niektórymi alergenami, a także działania, przy których wywierany jest znaczny nacisk na klatkę piersiową.

Ponadto zespół Tietzego pojawia się częściej u osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz zespołem Reitera.

http://www.medident.pl Sklep Medicast www.uprawyrolne.com.pl