Niektóre typy złamań nie należą do rozpowszechnionych, co nie oznacza, że powinniśmy je lekceważyć. W przypadku złamań kości ramiennej ze statystyk medycznych wynika, iż stanowią one nieduży odsetek wszystkich złamań jakie występują w populacji.
Wynika to z faktu, że głównymi okolicznościami sprzyjającymi temu urazowi są aktywność fizyczna, a zwłaszcza wyczynowe uprawianie sportu, jak też wszelkiego rodzaju wypadki komunikacyjne, gdzie ryzyko odniesienia obrażeń jest znaczne. Jeśli jednak pech się przydarzy, trzeba działać.
Istnieje kilka możliwych wariantów tego konkretnego złamania i każdy z nich wymaga nieco innego podejścia ze strony personelu medycznego. Złamanie nasady bliższej kości ramiennej to domena osób w zaawansowanym wieku.
Dochodzi do niego w przypadku zaliczenia upadku na wyprostowaną kończynę. Rzadkim typem złamania kości ramiennej jest złamanie trzonu – ma miejsce, gdy pacjent odniesie uraz pośredni z jednoczesnym ruchem skrętnym.
Wreszcie trzeci typ, czyli złamanie nasady dalszej. Występuje dość często, obejmuje okolice stawu łokciowego.
Jeśli chodzi o objawy złamania, są one dość swoiste i zbliżone do tych symptomów, które towarzyszą innym typom złamań. Przede wszystkim osoba z takim urazem odczuwa silny ból, niemal natychmiast pojawia się również obrzęk i zasinienie.
Nie ma możliwości wykonywania ruchów, ramię może ulec widocznej deformacji. W niektórych sytuacjach może także dojść do uszkodzenia nerwów obwodowych, tkanek i mięśni oraz naczyń krwionośnych, w tym tętnicy ramiennej.
